Kahverengi Gözler Hakkındaki Gerçek

Belki de en az değer verilen, küçümsenen ve az bilinen göz rengi mütevazı kahverengi gözdür. Mavi ve yeşil gözlerin güzelliğini kutlayan pek çok şarkı varken ve kahverengi gözlü insanlar için şarkıların azlığına rağmen, kahve renkli gözlü insanlar hakkında çok sayıda bilgi var ve bazıları büyüleyici.

Kahverengi gözler hakkında bilinmesi gereken gerçeklerden bazıları nelerdir? Kahverengi gözlü insanlar hangi hastalıklara ve koşullara az ya da çok eğilimlidir? Kahverengi gözlü insanlar gerçekten herkesten daha güvenilir midir? Kahverengi gözler hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin. 

Kahverengi gözler ezici bir çoğunlukla en yaygın olanıdır

Kahverengi gözlerin dünyadaki en yaygın göz rengi olduğu bilinmektedir. Ancak World Atlas'a göre bu sadece yaygın değil - dünya nüfusunun yüzde 79'una göre çok yaygın. Dünyada bir sonraki en yaygın göz rengi, yüzde 8-10 oranında olan ve çoğunlukla Avrupa ülkelerinde bulunan mavidir. Ela gözler, kehribar gözler gibi yüzde 5 oranında, ardından yüzde 2'lik bir değere sahip yeşil gözler izliyor.

Afrika ve Asya kıtalarındaki insanların çoğunun kahverengi gözleri var. Orta Doğu ve Amerika'da da koyu göz rengi yaygındır, ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde nüfusun yüzde 41'inin diğer yerlere göre daha düşük olan kahverengi gözleri vardır. Son olarak, Avrupa'da pek çok kahverengi gözlü insan var, ancak özellikle Finlandiya ve Estonya gibi ülkelerde açık ara azınlık olsa da.

Kahverengi gözleri kahverengi yapan nedir?

Herkesin vücudunda bulunan bir pigment olan melanin olabilir (şiddetli albinizm formları olanlar hariç ). Bu, cilt tonunuzun ne kadar açık veya koyu olduğunu belirleyen aynı pigmenttir, daha yüksek melanin seviyeleri daha koyu gözlere ve daha kahverengi tenlere neden olur.

Amerikan Oftalmoloji Akademisi'ne göre mavi, yeşil ve ela gözlü insanlarda mavi veya yeşil pigmentler diye bir şey olmadığını keşfettiğinizde olay örgüsü kalınlaşıyor. Aksine, bu göz renkleri ve desenleri, melanin kombinasyonunun ve ışığın irise nasıl dağıldığının bir sonucudur. Yani mavi gözlüler için çok az melanin vardır ve yeşil gözler mavi gözlere benzer, ama içlerinde yeşil renkte daha çok melanin var.

Tüm kahverengi gözler aynı görünmüyor

Pek çok insanın kahverengi gözlere sahip olması, tüm kahverengi gözlerin aynı olduğu anlamına gelmez. İnanılmaz derecede koyu veya açık kahverengi gözleriyle büyülü bakışlara sahip insanlar var. Her benzersiz kahverengi göz setinde zengin bir çeşitlilik olduğu oldukça açık.

Kahverengi gözlü ebeveynlerin mavi gözlü çocukları olabilir ve bunun tersi de geçerlidir.

Genetik anlayışımız 2000'lerin sonlarında ve 2010'ların başında oldukça çarpıcı bir şekilde değişti. Science Daily'ye göre, 2006 kadar yakın bir tarihte, mavi gözlü iki ebeveynin kahverengi gözlü bir çocuğu olamayacağına inanılıyordu . Ancak The Tech Museum of Innovation tarafından yayınlanan bir makaleye göre, bilim adamları göz renginin iki gen yerine 16 gen tarafından belirlendiğini fark ettiğinde bu durum değişti. Ortaya çıktığı gibi, mavi gözlü ebeveynlerin gerçekten de kahverengi gözlü bir çocuğu olabilir.

Tersine, Science Daily'nin yayınladığı başka bir makaleye göre, iki kahverengi gözlü ebeveynin de mavi gözlü bir çocuğu olabilir . Ek olarak, bu fenotip nesiller boyunca uykuda kalabilir ve daha sonra mavi gözler için doğru genlerin iki taşıyıcısı çoğaldığında yüzeye çıkabilir. Kahverengi gözlü ebeveynlerin de yeşil veya ela gözlü çocukları olabileceği için, bu sadece mavi gözlerle de sınırlı değil.

Live Science'taki bir makaleye göre, muhtemelen doğduğunuzda dünyaya mavi gözlerle baktınız . Nedeni? Doğduğunuzda, vücudunuzda bol miktarda melanin yoktur, bu nedenle irislerinizde mavi görünmelerine neden olan bir pigment eksikliği vardır. Belki de "bebek mavileri" ifadesi buradan gelmektedir?

McGill Üniversitesi'ne göre, yaklaşık altı ay sonra, vücudunuz melanin üretimini artıracak ve gerçek fenotipiniz kendini ifade etmeye başlayacaktır . Öyleyse, genleriniz kahverengi (veya ela veya yeşil) gözlere sahip olmanız gerektiğini belirlerse, çoğu durumda değişiklik o zaman ortaya çıkacaktır. Bazen, yetişkinlikte bile değişimin gerçekleşmesi yıllar alabilir. 

Kahverengi gözlere sahip olmak ağrı toleransını nasıl etkiler?

Kahverengi gözlere sahip olmak güzel bir şey olsa da, bu karanlık fenotipe sahip olmanın birkaç dezavantajı vardır. Örneğin, The Journal of Pain'de yayınlanan bir makaleye göre , kahverengi gözlü kadınlar, açık gözlü (yeşil, mavi, gri) meslektaşlarına göre ağrıya daha duyarlıdır. Göz renginin herhangi bir şekilde bir insanın acıya ne kadar iyi tahammül edebileceğiyle bağlantılı olması garip görünüyor, ancak bilim gerçekten de bunun olduğunu doğruluyor.

Peki araştırmacılar bu sonuca tam olarak nasıl ulaştı? Hastanede 58 kadınla, hepsi hamile anne ve orada doğum yapmayı planlayanlar ile anket yaptılar. Açık renkli gözlü grupta 34'ü, koyu renkli gözlü grupta 24'ü olmak üzere iki gruba ayırdılar. Amaçları, doğum sonrası ve doğum öncesi ağrıyı, uykuyu, başa çıkma davranışını ve ruh halini izlemekti.

Araştırmacılar çalışmayı bitirdikten sonra, açık gözlü kadınların doğum sırasında koyu renkli kadınlara göre daha kolay zaman geçirdiği sonucuna vardılar . Ek olarak, açık gözlü kadınların anksiyete ve depresyona daha az duyarlı olduğu ortaya çıktı . 

Kahverengi gözlü insanlarda katarakt daha yaygındır

Ağrıya daha duyarlı olmanın yanı sıra, doğumdan sonra daha açık gözlü insanlara göre depresyon ve anksiyeteye daha yatkın olmasının yanı sıra , kahverengi gözlere sahip olmak maalesef bir dezavantaj daha getiriyor. Amerikan Oftalmoloji Dergisi'nde yapılan bir araştırmaya göre, Mayo Clinic'e göre kahverengi gözlü bireyler, gözde görme bozukluğuna neden olabilecek bulanık alanlar olan katarakt geliştirmeye daha yatkındır.

Çalışma, Avustralya'nın Sidney kenti yakınlarındaki durumdan etkilenen 3.654 çift gözü araştırdı. Tüm verileri gözden geçirdikten sonra, araştırmacılar, koyu gözlü insanların gerçekten de açık gözlü meslektaşlarından daha sık katarakt geçirdikleri sonucuna vardılar. 

Kahverengi gözlü insanlara kanserle ilgili bazı güzel haberler var

Kahverengi gözlü insanlarda ağrı ve katarakt sorunları artmış olsa da, özellikle melanize irisi olanlar için sağlık faktörleri söz konusu olduğunda bu pek de kötü bir haber değildir . Yeni başlayanlar için, Everyday Health'teki bir makaleye göre , kahverengi gözlü insanlar, açık gözlü insanlara göre belirli kanser türlerine yakalanma riski daha düşüktür. 

Gözünüz veya ten renginiz ne olursa olsun, sinir bozucu UV ışınlarını uzak tutmak için güneş kremi ve güneş gözlüklerini atlamamak gerekiyor.

Kahverengi gözlü insanların tepki süreleri daha hızlıdır

Perception and Motor Skills dergisindeki bir çalışmada araştırmacılar, bir uyarana ne kadar hızlı tepki verebileceklerini görmek için 82 beyaz kadın ve 44 beyaz erkeği test etti. Sonuçlar, kara gözlü insanların açık gözlü meslektaşlarına göre tek bir uyarana daha hızlı tepki süresine sahip olduğunu gösterdi. Bu, melaninin, insanların çevrelerindeki ortama ne kadar hızlı tepki verdikleriyle doğrudan bağlantılı olabileceği anlamına gelir.

Kahverengi gözlü insanlar daha mı güvenilir?

Son olarak, ama kesinlikle en az değil, kahverengi gözlü insanların, açık gözlü arkadaşlarından daha iyi gizli tutucular olduğu varsayılıyor. PLOS One tarafından yayınlanan bir çalışmada, kahverengi gözlü ikna sahibi insanlar, daha açık renkli gözlere sahip insanlardan, özellikle de çok çeşitli göz rengine sahip popülasyonlarda daha güvenilir olarak algılandı. Spesifik olarak, Çek Cumhuriyeti'ndeki bir üniversitedeki araştırmacılar, 80 öğrencinin yüzlerine 238 kişi baktı ve oradan ne kadar güvenilir olduklarını belirledi. Yeterince, kahverengi gözler, önemli olduğunda kime güvenebileceğinize geldiğinde mavi gözleri kazandı.

Yüzün kemik yapısının da insanların bir bireyin güvenilirliğini belirlemesinde önemli bir faktör olduğu ortaya çıktı, bu nedenle değerlendirilen tek özellik kahverengi gözler değildi. Çalışmanın, bu insanların gerçek karakterlerine değil, yalnızca fiziksel görünümlerini değerlendirerek nasıl algılandıklarına odaklandığını da belirtmek gerekir.

# GÖZ RENKLERİ VE ÖZELLİKLERİ İLE İLİŞKİLİ:

23 Nis 2021 - 19:46 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak haberkipi.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan haberkipi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler haberkipi.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı haberkipi.com değil haberi geçen ajanstır.Ankara Markaları

haberkipi.com, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 336 17 56
Reklam bilgi


Anket Koronavirüs aşısı yaptıracak mısınız?