ABD'nin yeni başkanı resmen göreve başladı | Biden Açılış konuşması (Tam Metni)

Joseph Biden yemin etti ve resmi olarak Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak göreve başladı. Donald Trump'tan sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin 46. başkanı oldu.

Biden sol elini İncil'in üzerine koyarak;

"Ben, Joseph Robinette Biden, Jr., Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak sadakatle hizmet edeceğime ve tüm gücümle Amerika Birleşik Devletleri Anayasasını koruyacağıma, savunacağıma ve destekleyeceğime ciddiyetle yemin ederim. Ve Tanrı bana yardım ediyor" dedi.

Başkan  Joe Biden’in açılış konuşması

Biden açılış konuşması tam metni

Baş Yargıç Roberts, Başkan Yardımcısı Harris.

Konuşmacı Pelosi, Lider Schumer, Lider McConnell, Başkan Yardımcısı Pence ve değerli konuklarım, sevgili Amerikalı dostlarım bugün Amerika'nın günü. Bu demokrasinin günü. Tarih ve umutla, yenilenme ve kararlılıkla dolu bir gün. Çağlar boyunca bir Crucible aracılığıyla Amerika yeniden test edildi ve Amerika bu meydan okumaya yükseldi.

Bugün, bir adayın değil, bir amacın zaferini kutluyoruz. Demokrasinin nedeni. Halk, halkın iradesi duyulmuş ve halkın iradesi dikkate alınmıştır. Demokrasinin değerli olduğunu bir kez daha öğrendik. Demokrasi kırılgandır. Ve bu saatte dostlarım, demokrasi galip geldi.
Öyleyse şimdi, birkaç gün önce şiddetin Kongre Binası'nın temelini sarsmaya çalıştığı bu kutsal zeminde, iki yüzyılı aşkın süredir sahip olduğumuz barışçıl güç transferini gerçekleştirmek için Tanrı'nın altında tek bir ulus olarak bir araya geliyoruz. .

Eşsiz Amerikan tarzımızla ileriye baktığımızda, huzursuz, cesur, iyimser ve gözümüzü olabileceğimizi ve olmamız gerektiğini bildiğimiz ulusa dikiyoruz. Her iki tarafın da bugün buradaki varlığından dolayı seleflerime teşekkür ederim. Onlara kalbimin derinliklerinden teşekkür ediyorum ve biliyorum ...

Anayasamızın direncini ve milletimizin gücünü, dün gece konuştuğum, bugün bizimle olamayan ama ömür boyu hizmetinden dolayı selam verdiğimiz Başkan Carter gibi biliyorum.

Bu vatanseverlerin her birinin aldığı kutsal bir yemin ettim. Yemin ilk olarak George Washington tarafından yapıldı. Ama Amerikan hikayesi hiçbirimize değil, bazılarımıza değil, hepimize bağlı. Bizde, daha mükemmel bir birlik arayan insanlar. Bu büyük bir millet. Biz iyi insanlarız. Ve yüzyıllar boyunca, fırtına ve çekişmelerle, barış ve savaşta şimdiye kadar geldik, ama hala daha çok yolumuz var.

Tehlikeli ve önemli olasılıklarla dolu bu kışta yapacak çok işimiz olduğu için hızlı ve acil bir şekilde ilerleyeceğiz. Onarılacak, onarılacak, iyileştirilecek, inşa edilecek ve kazanılacak çok şey var.

Ülkemizin tarihinde çok az insan, şu an içinde bulunduğumuz zamandan daha zorlandı veya bir zamanı daha zorlu veya zor buldu. Yüzyılda bir, ülkeyi sessizce takip eden virüs, bir yılda Amerika'nın tüm II.Dünya Savaşı'nda kaybettiği kadar can aldı.

Milyonlarca iş kaybedildi. Yüzbinlerce işletme kapandı. Yaklaşık 400 yıllık bir ırksal adalet çığlığı bizi harekete geçiriyor. Herkes için adalet rüyası artık ertelenmeyecek.

Hayatta kalma çığlığı gezegenin kendisinden geliyor. Artık umutsuz ve net olamayacak bir ağlama. Ve şimdi politik aşırılığın yükselişi, beyaz üstünlüğü, yüzleşmemiz gereken ve yeneceğimiz iç terörizm.

Bu zorlukların üstesinden gelmek , Amerika'nın ruhunu yeniden canlandırmak ve geleceğini güvence altına almak, kelimelerden çok daha fazlasını gerektirir. Bir demokraside her şeyden en zor olanını gerektirir. Birlik. Birlik.

Başka bir Ocak'ta, 1863 Yeni Yıl Günü'nde Abraham Lincoln, Özgürlük Bildirgesi'ni imzaladı. Kalem kağıda döküldüğünde, başkan dedi ve alıntı yaptı:

"Eğer adım tarihe geçerse, bu eylem için olacak ve tüm ruhum onun içinde."

Bütün ruhum onun içinde.

Bugün bu Ocak gününde tüm ruhum bunun içinde. Amerika'yı bir araya getirmek. Halkımızı birleştirmek. Milletimizi birleştirmek. Ve her Amerikalının bu davada bana katılmasını istiyorum.

Karşılaştığımız düşmanlarla savaşmak için birleşmek: tehlike, kızgınlık ve nefret, aşırılık, kanunsuzluk, şiddet, hastalık, işsizlik ve umutsuzluk.
Birlik ile harika şeyler yapabiliriz, önemli şeyler. Yanlışları düzeltebiliriz. İnsanları iyi işlerde çalıştırabiliriz. Çocuklarımıza güvenli okullarda öğretebiliriz. Ölümcül virüsün üstesinden gelebiliriz. Çalışmayı ödüllendirebilir, orta sınıfı yeniden inşa edebilir ve sağlık hizmetlerini herkes için güvenli hale getirebiliriz. Irksal adaleti sağlayabiliriz ve Amerika'yı bir kez daha dünyada iyilik için lider güç haline getirebiliriz.

Bugünlerde birlikten bahsetmenin bazılarına aptalca bir fantezi gibi gelebileceğini biliyorum. Bizi bölen kuvvetlerin derin ve gerçek olduğunu biliyorum ama yeni olmadıklarını da biliyorum. Tarihimiz, hepimizin eşit yaratıldığına dair Amerikan ideali ile ırkçılığın, doğuşçuluğun, korkunun ve şeytanlaştırmanın bizi uzun zamandır parçaladığı sert, çirkin gerçek arasında sürekli bir mücadele oldu. Savaş uzun ömürlüdür ve zafer asla garanti edilmez.

İç Savaş, Büyük Buhran, dünya savaşı, 11 Eylül, mücadele, fedakarlık ve aksilikler aracılığıyla, daha iyi meleklerimiz her zaman galip geldi. Bu anların her birinde, hepimizi ileriye taşımak için yeterince birimiz bir araya geldik ve bunu şimdi yapabiliriz.

Tarih, inanç ve akıl, birliğin yolunu, yolunu gösterir. Birbirimizi düşman olarak değil, komşu olarak görebiliriz. Birbirimize onurlu ve saygılı davranabiliriz. Güçlerimizi birleştirebilir, bağırmayı durdurabilir ve sıcaklığı düşürebiliriz.

Çünkü birlik olmadan barış yoktur, yalnızca acı ve öfke vardır, ilerleme yoktur, yalnızca yorucu öfke vardır; millet yok, sadece bir kaos hali. Bu bizim tarihsel kriz ve meydan okuma anımızdır ve birlik ileriye giden yoldur. Ve Amerika Birleşik Devletleri olarak bu anla tanışmalıyız.

Bunu yaparsak, başarısız olmayacağımızı garanti ederim. Amerika'da birlikte hareket ettiğimizde asla başarısız olmadık ve bu yüzden bugün bu yerde, hepimiz yeniden başlayalım. Birbirimizi yeniden dinlemeye başlayalım, birbirimizi duyalım, görelim, saygı gösterelim. Politika, yoluna çıkan her şeyi yok eden şiddetli bir yangın olmak zorunda değil. Her anlaşmazlığın tam bir savaş sebebi olması gerekmez ve gerçeklerin manipüle edildiği ve hatta üretildiği kültürü reddetmeliyiz.

Sevgili Amerikalılar, bundan farklı olmalıyız. Amerika bundan daha iyi olmalı ve Amerika'nın bundan çok daha iyi olduğuna inanıyorum. Buraya bir bakın, daha önce İç Savaşın ortasında, Birliğin kendisinin tam anlamıyla dengede olduğu sırada tamamlandığından bahsedildiği gibi, Capitol kubbesinin gölgesinde duruyoruz.

Yine de dayandık, başardık. Burada Dr. King'in rüyasından bahsettiği büyük alışveriş merkezine bakıyoruz. Burada, 108 yıl önce, başka bir açılışta, binlerce protestocunun, oy hakkı için yürüyen cesur kadınları engellemeye çalıştığı yerde duruyoruz ve bugün, Amerikan tarihinde ulusal ofise seçilen ilk kadının, Başkan Yardımcısı Kamala'nın yeminini anıyoruz. Harris.

Bana bir şeylerin değişemeyeceğini söyleme. Burada, son tam adanmışlık ölçüsünü veren kahramanların ebedi barış içinde dinlendiği Arlington Mezarlığı'ndan Potomac'ın karşısında duruyoruz ve burada isyan çetesinin, halkın iradesini susturmak için şiddeti kullanabileceklerini düşündükten birkaç gün sonra duruyoruz. Bizi bu kutsal zeminden çıkarmak için demokrasimizin çalışması. Bu yaşanmadı; asla olmayacak, bugün değil, yarın değil, asla olmayacak. Asla.

Kampanyamızı destekleyenlerin hepsine, bize duyduğunuz inancın beni utandırıyor. Bizi desteklemeyen herkese şunu söyleyeyim, ilerlerken beni duysun, kendimden ve kalbimden bir ölçü al. Hala katılmıyorsanız, öyle olsun, bu demokrasi, bu Amerika'dır. Cumhuriyetimizin korkulukları içinde barışçıl bir şekilde muhalefet etme hakkı, belki de bu milletin en büyük gücüdür. Yine de beni açıkça duyun, anlaşmazlık anlaşmazlığa yol açmamalıdır ve size söz veriyorum, tüm Amerikalılar, tüm Amerikalılar için bir başkan olacağım.

Ve size söz veriyorum, bana destek vermeyenler kadar, destek verenler için de mücadele edeceğim.

Yüzyıllar önce kilisemde bir aziz olan Aziz Augustine, bir halkın, aşklarının ortak nesneleriyle tanımlanan aşklarının ortak nesneleriyle tanımlanan bir kalabalık olduğunu yazmıştı. Biz Amerikalılar olarak bizi Amerikalı olarak tanımlayan ve sevdiğimiz ortak nesneler nelerdir? Sanırım biliyoruz. Fırsat, güvenlik, özgürlük, haysiyet, saygı, onur ve evet, gerçek.

Son haftalarda ve aylarda bize acı bir ders verdik. Gerçek var ve iktidar ve kâr için söylenen yalanlar, yalanlar var ve her birimizin vatandaşlar olarak, Amerikalılar olarak ve özellikle de liderler olarak, Anayasamızı onurlandırmaya ve milletimizi korumaya söz veren liderler olarak bir görev ve sorumluluğu var. gerçeği savun ve yalanları yen.

Bak, Amerikalı arkadaşlarımın çoğunun geleceğe korku ve endişeyle baktığını anlıyorum. İşleri için endişelenmelerini anlıyorum. Babamın geceleri yatakta yatarak yattıklarını anlıyorum - tavana bakıp sağlık hizmetimi koruyabilir miyim, ipoteğimi ödeyebilir miyim? Ailelerini, sonra ne olacağını düşünerek. Size söz veriyorum, anlıyorum, ama cevap içe dönmemek, rakip gruplara çekilmek, benzemeyenlere güvenmemek - size benzemek ya da sizin yaptığınız gibi ibadet etmek ya da haberlerini aynı şekilde almamak. sizin yaptığınız gibi kaynak.

Kırmızıyı maviye, kıra karşı kente veya kıra karşı kente, muhafazakarlığa karşı liberale karşı kırmızıya vuran bu sivil savaşı bitirmeliyiz. Biraz hoşgörü ve alçakgönüllülük gösterirsek ve annemin bir an için onun yerine geçeceğini söyleyeceği gibi diğer kişinin yerine geçmeye istekliysek, kalbimizi sertleştirmek yerine ruhumuzu açarsak bunu yapabiliriz çünkü işte bu hayatla ilgili bir şey, kaderin size ne getireceğine dair hiçbir açıklama yok.

Yardıma ihtiyaç duyduğunuz bazı günler, yardım etmemiz için çağrıldığımız başka günler de vardır. Öyle olmalı ve birbirimiz için yaptığımız bu ve eğer bu şekilde olursak, ülkemiz daha güçlü, daha müreffeh, geleceğe daha hazır olacak ve yine de anlaşamayabiliriz.

Önümüzdeki işte olan Amerikalı dostlarım, birbirimize ihtiyacımız olacak. Korumak ve bu karanlık kış boyunca direnmek için tüm gücümüze ihtiyacımız var. Virüsün en zorlu ve en ölümcül dönemine giriyoruz. Siyaseti bir kenara bırakmalı ve sonunda bu salgınla tek millet, tek millet olarak yüzleşmeliyiz.

Ve size söz veriyorum ki, İncil'in söylediği gibi ağlamak bir gece sürebilir ama sabah sevinç gelir. Bunu birlikte atlatacağız.

Bakın millet, burada Meclis ve Senato'da birlikte çalıştığım tüm meslektaşlarım, hepimiz dünyanın izlediğini, bugün hepimizi izlediğini anlıyoruz, işte burada sınırlarımızın ötesindeki kişilere mesajım. Amerika test edildi ve bunun için daha güçlü çıktık. Dünün zorluklarını değil, bugünün ve yarının zorluklarını karşılamak için ittifaklarımızı onaracak ve dünyayla bir kez daha ilişki kuracağız.

Ve sadece gücümüzün örneğiyle değil, örneğimizin gücüyle de yol göstereceğiz.

Barış, ilerleme ve güvenlik için güçlü ve güvenilir bir ortak olacağız.

Bakın, bu ülkede çok şey yaşadığımızı hepiniz biliyorsunuz. Ve başkan olarak ilk görevimde, sizden bir sessiz dua anında bana katılmanızı rica ediyorum, geçen yıl salgına kaptırdığımız herkesi, o 400.000 Amerikalı dostum, anneler, babalar, kocalar, eşler , oğulları, kızları, arkadaşları, komşuları ve iş arkadaşları.

Olabileceğimizi ve olmamız gerektiğini bildiğimiz milletin insanları haline gelerek onları onurlandıracağız. Öyleyse sizden rica ediyorum hayatını kaybedenler, geride kalanlar ve ülkemiz için sessizce dua edelim. Amin.


Millet, bu bir deneme zamanı. Demokrasimize ve hakikate, öfkeli bir virüs, artan eşitsizlik, sistemik ırkçılığın acısı, krizdeki bir iklim, Amerika'nın dünyadaki rolüne yönelik bir saldırı ile karşı karşıyayız. Bunlardan herhangi biri bize derin şekillerde meydan okumak için yeterli olurdu, ama gerçek şu ki, hepsiyle aynı anda yüzleşiyoruz ve bu millete bir - sahip olduğumuz en ağır sorumluluklardan birini sunuyoruz.

Şimdi test edeceğiz. Hepimiz yükselecek miyiz? Yapacak çok şey olduğu için cesaret zamanı. Ve bu kesindir. Size söz veriyorum, sen ve ben, çağımızın bu basamaklı krizlerini nasıl çözdüğümüzle yargılanacağız.

Biz vesileyle yükseleceğiz soru. Bu nadir ve zor saatte ustalaşacak mıyız? Yükümlülüklerimizi yerine getirip çocuklarımıza yeni ve daha iyi bir dünya aktaracak mıyız?

Yapmamız gerektiğine inanıyorum. Eminim sen de yaparsın. Yapacağımıza inanıyorum. Ve bunu yaptığımızda, Amerika Birleşik Devletleri tarihinin bir sonraki büyük bölümünü yazacağız, Amerikan hikayesi, benim için çok şey ifade eden bir şarkıya benzeyen bir hikaye. Adı Amerikan Marşı. En azından benim için öne çıkan bir mısra var ve şöyle devam ediyor.

“Yüzyılın işi ve duaları bizi bugüne getirdi. Mirasımız ne olacak? Çocuklarımız ne diyecek? Günlerim Amerika, Amerika'dan geçtiğinde kalbimden haberim olsun, sana elimden gelenin en iyisini verdim. "

Ekleyelim - büyük milletimizin gelişen hikayesine kendi çalışmalarımızı ve dualarımızı eklememize izin verin. Bunu yaparsak, günlerimiz bittiğinde çocuklarımız ve çocuklarımız bize ellerinden gelenin en iyisini yaptılar diyecekler. Görevlerini yaptılar. Kırık bir diyarı iyileştirdiler.

Sevgili Amerikalılar, bugün başladığım yeri kutsal bir yeminle kapatıyorum. Tanrı ve hepinizden önce, size söz veriyorum, her zaman sizinle aynı seviyeye geleceğim. Anayasayı savunacağım. Demokrasimizi savunacağım. Amerika'yı savunacağım. Ve hepinize vereceğim, hepinize, her şeyi sizde saklayacağım - hizmetinizde yapacağım, gücü değil, olasılıkları, kişisel çıkarları değil, kamu yararını düşünerek. Ve birlikte, korku değil, bir Amerikan umut hikayesi yazacağız; bölünme değil, birlik; karanlığın değil ışığın; dürüstlük ve haysiyet, sevgi ve şifa, büyüklük ve iyilik hikayesi.

Bu bize rehberlik eden hikaye, bize ilham veren hikaye ve tarihin çağrısına cevap verdiğimiz, henüz gelmeyecek çağları anlatan hikaye olsun. Anla tanıştık. Demokrasi ve umut, hakikat ve adalet bizim nöbetimizde ölmedi ama gelişti, Amerika'nın evinde özgürlüğü güvence altına aldı ve bir kez daha ayakta kaldı, dünya için bir işaret. Atalarımıza, birbirimize ve gelecek nesillere borçlu olduğumuz şey budur.

Böylece, bir amaç ve sonuçla, tüm kalbimizle sevdiğimiz ülkede, inançla sürdürülen, inançla yönlendirilen, birbirimize adanan zamanımızın görevlerine dönüyoruz. Tanrı Amerika'yı korusun ve Tanrı askerlerimizi korusun.

Teşekkür ederim Amerika.

20 Oca 2021 - 22:29 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak haberkipi.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan haberkipi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler haberkipi.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı haberkipi.com değil haberi geçen ajanstır.Ankara Markaları

haberkipi.com, Ankara ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (312) 336 17 56
Reklam bilgi


Anket Koronavirüs aşısı yaptıracak mısınız?